Dobór architekta może być jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podejmiesz przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Inaczej niż w przypadku nietrafionego zakupu sukienki czy nawet samochodu, efekty tej współpracy będą miały realny wpływ na Twoją codzienność, towarzysząc Ci latami. Przestrzeń mocno wpływa na człowieka i tworzy atmosferę jego domu. Dlatego architekt oprócz znajomości swojego fachu, musi mieć wyczucie godne psychologa, które pozwoli mu trafnie rozgryźć prawdziwe potrzeby tego, kto zgłasza się po projekt.
Ludzie szukający architekta, najchętniej korzystają z rekomendacji znajomych, którzy są zadowoleni ze swojej współpracy i mogą polecić konkretną osobę. Warto pamiętać, że sama rekomendacja to dopiero pierwszy krok. Trzeba jeszcze włożyć trochę wysiłku, zanim się na kogoś zdecydujesz.
Architektów znajdziesz wśród takich grup:
Biura architektoniczne: tu wnętrza będą tylko dodatkową usługą do projektu domu. Zastanów się, czy chcesz współpracować z kimś, kto robię wnętrza okazjonalnie.
Architekci zatrudnieni u wykonawców: producentów kuchni, łazienek, w firmach budowlanych. Klient nabywając produkt czy usługę, dostaje projekt "gratis". Nie jest to najlepszy sposób na współpracę z architektem, bo dotyczy tylko jednego pomieszczenia, a kreatywność jest ograniczona zakupionym materiałem. W takich projektach nie ma mowy o indywidualności.
Wolni strzelcy: projekt wykonają jeszcze studiujące osoby lub świeżo upieczeni absolwenci, czasami nawet ktoś tylko po kursach. Cena będzie atrakcyjna, ale brak doświadczenia może się w tym przypadku odbić na efekcie.
Pracownie wyspecjalizowane w architekturze wnętrz: w tym przypadku wiemy, że miejsca te podpisując się swoją marką, dbają o jakość końcowego efektu. Warto zapłacić więcej, aby przy wydatkach na remont, nie żałować poniesionych kosztów.
Portfolio - ważne, ale nie ostateczne
Nie wszyscy architekci, ale znaczna większość, chwalą się swoim dorobkiem zawodowym na własnych stronach internetowych. Jednak w sytuacji, gdy w internecie nie znajdziesz Portfolio danej osoby, zwłaszcza rekomendowanej przez znajomych - nie rezygnuj. Być może ma tak wielu klientów z polecenia, że nie potrzebuje się ogłaszać? I takie sytuacje się zdarzają. Na szczęście w dobie mediów cyfrowych profesjonaliści dbają o swój wizerunek w sieci, więc z łatwością dotrzesz do realizacji, z których są dumni.

Obejrzyj je w spokoju. Jakie wrażenia na Tobie wywierają? To może być kluczowy moment. Słuchaj intuicji, bo być może podpowiada Ci: podoba mi się ta osoba ze zdjęcia oraz jej projekty, dogadacie się.
Wsłuchaj się w siebie
Co dalej? Przejrzałeś kilka stron architektów, na których znalazłeś masę onieśmielających Cię projektów. Możesz się teraz zastanawiać, czy to w ogóle ma sens, bo jesteś skromną osobą i nie widzisz się w żadnym z prezentowanych mieszkań. Pamiętaj, że architekci tworzą różne wnętrza, a w Portfolio prezentują głównie te, które wywołują efekt Wow. W dorobku mają też spokojniejsze realizacje, mniej "wystrzałowe", za to komfortowe i pełne ciepła, naturalności.
Nie daj się zwieść pozorom, że teraz "wszyscy tak robią", że ma być sam beton i szkło. Trendy są bardzo różnorodne właśnie po to, by każdy mógł w nich odnaleźć coś dla siebie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze architekta i podejmiecie współpracę, odrzuć w kąt wszystkie magazyny, katalogi, wyłącz strony internetowe. Zabierz rodzinę do lasu na spacer, by w zupełnym relaksie zastanowić się, jaki ma być Wasz dom marzeń. Będzie to prostsze, gdy wypiszecie sobie Wasze codzienne zwyczaje. Częściej jadacie na mieście, czy może gotujecie wspólnie każdego dnia? Wolicie wakacje pod gruszą czy dynamiczny city break? Ta prosta metoda ma na celu głębsze uświadomienie swoich rzeczywistych (a nie znalezionych w kolorowym magazynie) potrzeb i samopoznanie. Dopiero z pełnym portretem swojej rodziny i jej stylu życia, jesteście gotowi na spotkanie z architektem.
Chemia podczas spotkania
To właściwie kulminacyjny moment poszukiwań. Spotkanie. Nawet jeżeli na zakończenie zakomunikujesz architektowi, że się jeszcze musisz zastanowić, to tak naprawdę już wiesz w głębi duszy, czy będziecie współpracować. Jeśli podczas spotkania w cztery oczy panowała dobra energia, rozumieliście się jak starzy znajomi, doszło nawet do burzy mózgów - to świetny znak. Trafiłeś na perełkę. Temu architektowi będziesz w stanie zaufać, a to bardzo ważne.

Podczas spotkania architekt zapyta o wymiar współpracy, czy ma się zająć tylko projektem koncepcyjnym, czy chcecie zobaczyć też wizualizację komputerową, oraz czy potrzebujecie rysunków technicznych dla wykonawcy. Czy macie już upatrzonego wykonawcę? Często architekt ma zaprzyjaźnioną ekipę, z którą często współpracuje. Warto przygotować odpowiedzi na te pytania oraz przemyśleć kwestię, czy zamówicie u architekta usługę nadzoru budowlanego nad projektem. Im więcej na niego obowiązków zrzucicie, tym spokojniejsza będzie Wasza głowa.
Podsumowując
Jeśli przestrzeń, którą urządzasz nie jest Ci obojętna, nie ryzykuj, znajdź architekta.
Wejdź na stronę główną, wybierz "co urządzasz" i wyslij zapytanie do specjalistów. Zebranie propozycji współpracy od architektów i projektantów zaoszczędzi Ci dużo czasu i jest całkowicie bezpłatne!