Współpraca z architektem -
jak zacząć i co warto wiedzieć

Relacja klienta z architektem jest specyficzną formą współpracy, opierającej się na zaufaniu i współdziałaniu. Zadowolenie jednej i drugiej strony zależy od tego, jak się porozumieją już na starcie projektu oraz ile każdy wniesie od siebie. Warto postawić na otwartość i szczerość. Chodzi przecież o stworzenie przestrzeni, w której będzie się toczyło życie.
Redakcja
2017-05-16

Inwestor przychodzi do architekta z wysokimi wymaganiami, projektant zaś jest świadomy odpowiedzialności, jaka na niego spada. Dlatego architekt to zawód zaufania publicznego. Efektem tej relacji są obiekty i wnętrza, które zostają w przestrzeni na lata. Obustronna, zaangażowana współpraca to najlepsze z możliwych rozwiązań.


Czy to przy budowie domu, czy aranżacji wnętrz, architekt bierze pod uwagę osobowość klienta. Mowa tu o projektach indywidualnych, a nie powtarzalnych, które kupuje się z katalogu dostępnego u projektanta. Architekt ma za zadanie w twórczy i rzetelny sposób przeprowadzić klienta przez proces projektowania i budowy. Jako profesjonalny doradca klienta, dba o jego interesy i szuka najlepszych dla niego rozwiązań.


Architekci pracują z dwoma rodzajami klientów: indywidualnych oraz instytucjonalnych. O ile ci drudzy posiadają wykwalifikowane osoby z doświadczeniem przy współpracy z projektantami, to klient indywidualny z reguły staje w takiej sytuacji po raz pierwszy. Stąd też może dojść do nieporozumień na tle współpracy z architektem.Poznaj architekta jeszcze zanim on pozna Ciebie


Wybierając do współpracy architekta, inwestor powinien zapoznać się z jego portfolio - najlepiej jeszcze przed pierwszym kontaktem. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień i rozczarowań. Nawet jeśli dobry znajomy poleci nam projektanta, dobrze jest wcześniej zapoznać się z jego dorobkiem. Nie ma co liczyć, że nagle architekt zmieni swój styl pod nasze potrzeby. Owszem, uwzględni wszystkie potrzeby klienta, ale zrobi to po swojemu, w stylu który zbudował jego markę. Właśnie po to korzysta się z usług tej, a nie innej osoby, bo coś w jej projektach nas przekonuje i trafia w gust. Dzięki rozeznaniu w stylu architekta, oszczędzamy mu zmory tłumaczenia się z użycia takich, a nie innych rozwiązań.fot. Yassen Hristov

Umowa zabezpiecza obie strony


Każdy architekt ma swój rytm pracy, więc niemożliwe jest nakreślenie jednego schematu działania dla wszystkich. Zakres projektu, ceny, terminy, liczbę wizyt na budowie powinna regulować umowa, którą inwestor i architekt podpisują na samym początku, przed rozpoczęciem prac. Propozycja umowy z reguły przedstawiana jest przez architekta. Dokument ten definiuje pojęcia, przedstawia podział obowiązków (zwłaszcza w dostarczaniu niezbędnych dokumentów), określa postępowanie w przypadku przekroczenia terminów, precyzuje zasady rozliczeń z podziałem na poszczególne etapy.


Z kolei inwestor powinien przedstawić projektantowi plany i zdjęcia, a zrobić to może jeszcze przed pierwszym spotkaniem. Dzięki temu architekt ma szansę przygotować się do rozmowy, która często odbywa się w miejscu budowy.


To właśnie umowa określa, czy architekt obejmie nadzór autorski nad projektem, sprawując kontrolę nad każdym etapem inwestycji. Daje to inwestorowi święty spokój i poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o jakość wykonawstwa.Otwórz się przez architektem


Niech nikogo nie zdziwi, jeśli wraz z umową dostanie szczegółową ankietę z pytaniami o styl życia, preferencje, potrzeby. Nie jest to zamach na prywatność, a pogłębiony wywiad, który pozwoli na lepsze poznanie klienta. Często się zdarza tak, że podczas szczerej rozmowy lub przy wypełnianiu ankiety, klient dopiero odkrywa swoje faktyczne potrzeby.


Architekt przy indywidualnym projekcie bierze pod uwagę to, że projektowana przestrzeń ma być odzwierciedleniem osobowości klienta. Ten powinien więc odsłonić przed architektem różne obszary swojego życia.fot. Yassen Hristov


Przede wszystkim zawsze należy rozmawiać szczerze. Przy pierwszym spotkaniu inwestor powinien nakreślić budżet, jakim dysponuje. Jest on główną wytyczną w projekcie i wszelkie jego zmiany (zwłaszcza te w dół) poskutkują konkretnymi modyfikacjami w zakresie projektu. Trzeba wiedzieć, że zmiany pierwotnego budżetu są naturalną koleją rzeczy, dlatego warto podzielić inwestycję na poszczególne etapy. Wtedy wiadomo z czyjej strony i w jakich sytuacjach wynikły korekty finansowe.Pomóż architektowi trafić w Twój gust


Często łatwiej jest się porozumieć przy pomocy obrazów i zdjęć, jakie inwestor zabierze ze sobą na spotkanie, niż samymi słowami. Architektowi wystarczy rzut oka na przedstawione materiały i inspiracje, aby zrozumieć, o co może chodzić klientowi. Będzie to jego azymut, pomagający dopasować projekt do oczekiwań.


Po zapoznaniu się z wytycznymi i wynegocjowaniu warunków umowy, architekt przystąpi do pracy. Ważne na tym etapie jest, aby każdy jego szkic był przez inwestora dokładnie przeanalizowany. Dyskutuj nad wszystkim, co nie pasuje do Twojej wizji. Nie bój się pytać wprost. Nie pozostawiaj niedopowiedzeń. Plany architektów mogą być trudne do odczytania dla niewykwalifikowanych oczu. Upewnij się, że rozumiesz szczegóły i poproś architekta o wyjaśnienie wszelkich aspektów, które uważasz za niezrozumiałe. Łatwiej jest wprowadzać zmiany na tym etapie niż wtedy, gdy plany są zatwierdzone, a budowa rozpoczęta.Gdzie znaleźć dobrego architekta


Pytaj znajomych, bo na pewno ktoś z nich korzystał z usług przy budowie domu, wyposażaniu mieszkania czy biura. Z rekomendacjami bywa różnie, dlatego nie ufaj ślepo, kieruj się własnym rozumem. Jednak o kontakt zawsze możesz zapytać.

Serwis szukamarchitekta.pl powstał jako odpowiedź na to pytanie. Z nami zaczniesz. Zapytasz, zbierzesz propozycje i zdecydujesz. Zrobisz ten pierwszy krok. Bezpłatnie.

Zapytaj architektów o ofertę już teraz!


Podobne artykuły

Architekci i Projektanci wnętrz


 • grupa 4 wymiar
 • interior affaris
 • archemia
 • artes design
 • bluecat
 • cutout
 • designowa
 • done
 • hola design
 • kapa
 • projekt kreska
 • kwadrat
 • grupa ładniej
 • mess architects
 • mia living
 • mika
 • paszkiewiecz
 • qlt dsign
 • space
 • timgrey
 • proste wnętrze
© 2017 PCAW. Wszelkie prawa zastrzeżone.